Skóra i wszystko to, czego o niej nie wiesz
Ludzka skóra jest niezwykłym organem. Mimo że pielęgnujesz ją każdego dnia, to i tak niewiele o niej wiesz. Dowiedz się kilku ciekawych rzeczy o swojej skórze, a być może zaczniesz o nią lepiej dbać.
Skóra w liczbach
Czy wiesz, że skóra jest największym ludzkim organem? Ma prawie 2 m², jej waga natomiast to około 3 kg. Skóra w różnych miejscach ciała ma różną grubość: 1 mm na powiekach, 3 mm i więcej na spodzie dłoni i stóp. Co ciekawe skóra mężczyzn jest grubsza od skóry kobiet. A co z przydatkami skóry? Porasta ją około 5 mln włosów. Nieowłosione są jedynie wewnętrzne części dłoni i podeszwy stóp. Czy wiesz, co znajduje się w skórze? Na każdy centymetr kwadratowy przypada około 650 gruczołów potowych, 20 naczyń krwionośnych, 60 tysięcy melanocytów i ponad tysiąc zakończeń nerwowych.
Różnokolorowa skóra
Czy zastanawiałaś się kiedyś, co ma wpływ na kolor skóry? Otóż są to melanocyty. Ich ilość w naskórku rożnych nacji jest taka sama, różnią się jednak tym, z jak dużą intensywnością produkują melaninę. Najwolniej działają u białoskórych, co wiąże się z ekspozycją na słońce. W wyniku jego działania organizm produkuje witaminę D i wytwarza opaleniznę, która jest… reakcją obronną na słońce.
Kiedy skóra się marszczy
Niestety wszyscy jesteśmy narażeni na powstawanie zmarszczek. Pojawiają się, bo w skórze spada poziom kolagenu, czyli białka stanowiącego główny składnik tkanki łącznej. Jeżeli jego ilość jest bardzo mała, skóra staje się sucha, cienka i pokryta zmarszczkami. Do powstawania wgłębień przyczynia się również mimika. Pojawiają się kurze łapki, linie marionetki, zmarszczki palacza i worki chomika, na czole między brwiami zaobserwujemy tzw. lwią zmarszczkę.
Skóra a dotyk
Na całej powierzchni skóry mieszczą się receptory zmysłu dotyku, które odbierają wrażenia ciepła, zimna, dotyku, nacisku, pieczenia, swędzenia, szczypania. Najwięcej jest ich na wargach, opuszkach palców, podeszwach stóp, a najmniej na skórze grzbietu i łokci. Co ciekawe ludzie mają także włókna nerwowe wyspecjalizowane tylko w odbieraniu głaskania. Wyczuwają bardzo delikatny dotyk, muskanie i pocieranie. Kiedy ktoś cię głaszcze, wydzielają się hormony odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i łagodzenie bólu oraz poczucie przywiązania i bliskości. Podczas głaskania spada także poziom hormonu stresu i liczba uderzeń serca na minutę.
Dodaj komentarz