Olejek lawendowy w kosmetyce
Olejek lawendowy to w pełni naturalny kosmetyk, pozyskiwany drogą destylacji parą wodną kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) należącej do rodziny jasnotowatych, nazywa także lawendą lekarską. To niewielka roślina o szaro-zielonych liściach i łodygach oraz fioletowych lub srebrzystych kwiatach. Posiada charakterystyczną woń, która przywołuje zapach Prowansji. Ta wyjątkowa roślina na dobre zagościła w postaci olejku eterycznego w kosmetyce. Jakie są właściwości olejku lawendowego?
Olejek lawendowy – właściwości
Lawenda wykorzystywana jest nie tylko jako roślina ozdobna o pięknej woni, lecz także jako składnik wielu kosmetyków. Olejek pozyskiwany przez destylację kwiatów lawendy, ma jasnożółtą barwę oraz intensywny kwiatowo-ziołowy zapach, wpadający w kamforę. Spotykany najczęściej w niewielkiej (ok. 20 ml) ciemnobrązowej buteleczce z kroplomierzem, ma postać rzadkiej cieczy. W swoim składzie zawiera wiele substancji czynnych takich jak np.: kwasy fenolowe, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, garbniki, posiadające funkcje łagodzące i nawilżające na skórę czy kumaryny, wykorzystywane jako naturalny środek zapachowy w kosmetyce czy mydlarstwie. Olejek wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, a przez to uspokaja, rozluźnia i relaksuje. Ponadto, poprawia jakość snu i jest skuteczny w walce z bólem głowy. Posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwbólowe. Dodatkowo, stosowany na skórę zadziała przeciwzapalnie, zmniejszy obrzęki, pomoże pozbyć się wyprysków.
Olejek lawendowy – zastosowanie
Olejek lawendowy znalazł w kosmetyce szerokie zastosowanie. Najczęściej występuje w postaci 100-procentowego olejku lub jako składnik kremu, toniku czy maści.
Szczególną skuteczność wykazuje jako środek do dezynfekcji ran lub ukąszeń owadów. Posmarowanie ich olejkiem przyspieszy gojenie i ukoi swędzenie po ugryzieniach. Wspomoże gojenie się ran, a nawet zmniejszy widoczność blizn.
Olejek lawendowy wykazuje silne działanie antybakteryjnie, przez co łagodzi stany zapalne w postaci wyprysków, zaskórników i krost. W tym celu należy opuszkiem palca nałożyć odrobinę olejku na stan zapalny. Uwaga! 100-procentowy olejek lawendowy nakładany zbyt często może wysuszyć skórę.
Jako składnik toniku do twarzy, świetnie poradzi sobie z nadprodukcją sebum i łojotokiem. Pomoże ukoić zaczerwienienie cery i zmniejszyć widoczność wszelkich niedoskonałości. Popsikaj twarz tonikiem z dodatkiem olejku lawendowego lub przetrzyj nasączonym nim wacikiem. Tonik znajdziesz w drogeriach lub przygotujesz go sam, dodając 1-2 krople olejku do ulubionego toniku. Po jego nałożeniu skóra będzie ściągnięta, zdezynfekowana i wolna od zanieczyszczeń.
Olejek lawendowy może także posłużyć jako dodatek do gotowych lub domowych maseczek na twarz. To także skuteczny środek w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Kilka kropli dodane do maseczki lub szamponu do włosów wzmocni jej antybakteryjne i regulujące działanie.
To również idealny składnik domowych saun na twarz tzw. „parówek” i relaksujących kąpieli w wannie.
Olejek lawendowy to wszechstronny kosmetyk, który posłuży nam zarówno w walce z problemami skórnymi, jak również pomoże się zrelaksować i umili domowe spa.