Pielęgnacyjne produkty z pszczelego ula. Jak działają?
Świetnym uzupełnieniem domowych kosmetyków na bazie ziół są składniki pszczele. Wśród nich miód, mleczko pszczele, propolis, wosk i pyłek kwiatowy. Co dobrego można zyskać wykorzystując je w codziennej pielęgnacji? Czym się od siebie różnią?
Wszystkie substancje pszczele sprawdzają się w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, choć mają nieco inne właściwości. To najważniejsza cecha wspólna produktów, które do domowej kosmetyczki bierzemy prosto z ula. Znacznie więcej je różni.
MIÓD w pielęgnacji może stosować każdy, ponieważ jest łatwo przyswajalny w organizmie bez względu na wiek. Nie psuje się, dlatego nie ma określonego terminu przydatności. Jest zawsze świeży, o ile jest naturalny. Miód zawiera bardzo dużo węglowodanów i fermentów, czyli enzymów przyspieszających lub opóźniających określone reakcje chemiczne. Pod kątem pielęgnacji bardzo ważne są witaminy, mikroelementy, garbniki oraz inhibina. To substancja pochodząca z organizmu pszczoły, która działa silnie bakteriobójczo.
Jak działa miód: utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, ujędrnia, wygładza, odkaża, łagodzi
MLECZKO pszczele w pielęgnacji uznaje się za środek odmładzający. W naturze jest to bardzo ważny dla pszczół składnik zapewniający ich wzrost. Zawiera wiele istotnych dla organizmu składników, typu białka, tłuszcze i ponad 20 składników mineralnych. Znajdziemy w nim wszystkie m.in. witaminy z grupy B, kwas foliowy i pantotenowy oraz biotynę. Badania wykazały, że mleczko pszczele ma właściwości pobudzające pracę gruczołów, także tych w skórze.
Jak działa mleczko pszczele: silnie bakteriobójczo, zapewnia odnowę komórkową, ochrania
PROPOLIS w pielęgnacji wykorzystuje się głównie jako substancję antyseptyczną. Propolis to nic innego jak kit pszczeli, lepka masa wyrabiania z żywic roślinnych do budowy i uszczelniania gniazd. To bardzo złożona substancja, bogata w chemiczne i biologiczne związki czynne. Zawiera bardzo wiele niezbędnych dla człowieka pierwiastków, steroli, flawonoidów i kwasów. Co ciekawe, już w starożytności Egipcjanie wykorzystywali propolis do balsamowania zwłok.
Jak działa propolis: bakteriobójczo, przyspiesza gojenie, regeneruje, zapewnia odnowę
PYŁEK kwiatowy w pielęgnacji stosuje się rzadko, mimo że jest bardzo bogaty w niezbędne dla organizmu substancje. Zawiera duże ilości węglowodanów, białek, lipidów, soli mineralnych, witamin A, D, E, F, K i tych z grupy B. Można znaleźć w nim również duże ilości naturalnych antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu. Nic dziwnego, że pszczoły chętnie wykorzystują go do produkcji miodu. To źródło młodości.
Jak działa pyłek kwiatowy: upiększa, bakterio- i grzybobójczo, łagodzi stany zapalne, odżywia
WOSK pszczeli w pielęgnacji jest bardzo dobrze znany. Chętnie wykorzystuje się go głównie z powodu bogactwa węglowodanów, niezbędnych w organizmie estrów i związków mineralnych. Jest jednym z najmniej bogatych w pozytywne substancje produktów pochodzenia pszczelego, ale nadal ma bardzo wiele cennych właściwości.
Jak działa wosk pszczeli: wzmacnia, odżywia, ochrania skórę, działa łagodząco
Dodaj komentarz